Ендодонтско лечение
Ендодонтското лечение може да бъде първично или вторично, в зависимост от това дали се девитализира (умъртвява) жив зъб или се извършва прелекуване на зъб с предишно ендодонтско лечение.
Процедура
Нелекуваният своевременно кариес води до редица усложнения, най-често – пулпит (възпаление на структурите, намиращи се в канала на зъба) или периодонтит (възпаление на тъканите, намиращи се около зъбния корен).
Различнитe видове заболявания и травми на зъбите могат да засегнат зъбната пулпа, дори ако зъбът няма видими дефекти. Ако възпалението или инфекцията на пулпата не се лекува ендодонтски, тя може да причини болка или да доведе до абсцес.
В случаи на некроза или необратимо възпаление на зъбната пулпа, ендодонтията (кореновото лечение) е единственото решение, което може да спаси зъба и да предпази организма от други усложнения.
В клиника ADM dental care studio лечението на кореновите канали се извършва под микроскоп.
Релечение
Една от причините за релечение е неуспех на първичното лечение: повторна поява на симптоми и възникване на инфекция (дентален абсцес). Ендодонтското лечение може да бъде неуспешно поради множество причини: неадекватна химиомеханична обработка на кореновия канал, в резултат на лош ендодонтски достъп, особености в анатомията, недобро оформяне на каналите, особено в апикалната (долна) трета на канала. Наличието на контакт между кореновия пълнеж и оралната среда би могло да стане причина за инфектиране на плънката и необходимост тя да бъде отстранена, а зъбът – прелекуван.
Ендодонтското релечение е сложна, времеотнемаща процедура, изискваща продължително проследяване от страна на денталния лекар.
Усложнения
Едно от най-често срещащите се усложнения при този тип процедури е счупването на ендодонтска пила в кореновия канал. Честотата на това усложнение е правопропорционална на сложността на каналната анатомия, наличието на извивки, калцификати и голям брой и дължина на кореновите канали. Счупването на инструмент изисква неговото отстраняване, ако това е възможно. В случай, че до инцидента е провеждана стриктна дезинфекция на каналите, работено е в относително стерилна среда и отсраняването на инструмента би създало предпоставки за влошаване състоянието на зъба, той може да бъде оставен и каналите да бъдат запечатани, независимо от наличието му. В повечето случаи, при спазване на горепосочените условия, счупеният инструмент не довежда до никакви по-нататъшни усложнения и инфекции.
Почти всички зъби, подложени на кореново лечение, търпят промяна в цвета си, която е свързана със спиране на тяхното кръвоснабдяване, промяна в твърдата структура на зъба, поставяне на различни химични субстанции и обтуриращи средства. Съществуват възможности за маскиране на тази промяна с помощта на избелващи средства, обтурационни материали или протетични конструкции.
Друго често срещано усложнение настъпва, когато кореновият канал не е обтуриран в пълната си дължина. Това може да бъде установено на рентгенова снимка. Често, в тези случаи, около върха на корена се наблюдава сянка, която е резултат от развиваща се там инфекция. Понякога липсата на обтурационен материал до върха на корена, обаче, е свързана с липсата на проходимост на канала. Отдиференцирането на тези случаи е въпрос на внимателна диагностика от страна на денталния лекар.
Наличието на нелекувани ендодонтски зъби с персистираща инфекция би могло да доведе до тежки системни усложнения при хора с извършено ортопедично ендопротезиране, налични нелекувани сърдечни заболявания, клапно протезиране или пациенти, които са с имуносупресия.
В тези случаи, се налага приложение на антибиотици, с цел предотвратяване на разпространението на инфекцията в организма.